A successful event with 603 students from 32 secondary schools bringing the number of primary/post primary entrants to 1645 for two days of athletics at the Stranorlar venue enjoyed by a wide range of pupils and teachers . A big thank you to the members of Finn Valley ac that delivered each event .
Donegal Post-Primary Schools Invitational Cross Country
Finn Valley Centre
29th September 2011
Post Primary School 1st Year Girls
Name School
- 1. C. McGonagle Ursuline College, Sligo
- 2. Ciara Finnegan Colaiste Ailigh, Letterkenny
- 3. Mary T. Doherty Crana College, Buncrana
- 4. Sarah Doherty Rosses
- 5. Toni Moore Sacred Heart, Omagh
- 6. Niamh Cronin Ursuline College, Sligo
Team Results
- 1. Ursuline College, Sligo 16
- 2. Rosses 27
- 3. Thornhill, Derry 47
- 4. Loreto Omagh 71
- 5. Crana College, Buncrana 74
- 6. St. Columbas College, Stranorlar 80
Post Primary School 1st Year Boys
Name School
- 1. Stephen Crossan Royal & Prior, Raphoe
- 2. Pauric Patton St. Columbas, Stranorlar
- 3. Aaron Deeney St. Eunan’s Letterkenny
- 4. Owen Keenan C.B.S, Omagh
- 5. John Timlin St. Muredachs, Ballina
- 6. P.T Cunningham C. B. S, Omagh
Team Results
- 1. C.B. S Omagh 27
- 2. St. Columb’s Derry 63
- 3. Summerhill, Sligo 69
- 4. P.S Gweedore 74
- 5. Crana College, Buncrana 114
6. St. Eunan’s, Letterkenny 138
Post Primary School 2nd Year Girls
Name School
- 1. Aoife Lafferty Thornhill College, Derry
- 2. Denise McLaughlin Crana College
- 3. Niamh Kelly Loreto, Milford
- 4. Leanne Kelly Crana College
- 5. Eva Martin Ursuline College, Sligo
- 6. Aoife Graham Thornhill College, Derry
Team Results
- 1. Loreto Milford 19
- 2. Thornhill College, Derry 30
- 3. Ursuline College, Sligo 33
- 4. Crana College, Buncrana 40
- 5. Loreto, Omagh 56
- 6. Abbey VS, Donegal Town 74
Post Primary School 2nd Year Boys
Name School
- 1. Daniel Gallagher St. Catherine’s Killybegs
- 2. Mark Boyle Abbey VS, Donegal Town
- 3. Ronan Anderson Summerhill, Sligo
- 4. Calum O’Halloran Cholaise Cholmcille, B’shannon
- 5. Daragh O’Baoil P.S Gweedore
- 6. Owen Gibbons St. Columbas, Stranorlar
Team Results
- 1. P.S Gweedore 33
- 2. Scoil Mhuire Buncrana 43
- 3. Abbey VS Donegal Town 45
- 4. Summerhill, Sligo 49
- 5. Dean McGurk 103
- 6. CBS, Omagh 107
Post Primary School 3rd Year Girls
Name School
- 1. Natasha McArdle Royal & Prior, Raphoe
- 2. Jade O’Donnell Rosses
- 3. Shannon McLaughlin St. Columbas, Stranorlar
- 4. Roisin Flanagan Sacred Heart, Omagh
- 5. Eilish Flanagan Sacred Heart, Omagh
- 6. Fiona McCormack Ursuline College, Sligo
Team Results
- 1. Rosses 17
- 2. Sacred Heart, Omagh 19
- 3. Thornhill College 40
- 4. Abbey VS, Donegal Town 49
- 5. Dean McGurk 61
- 6. Enniskillen 80
Post Primary School 3rd Year Boys
Name School
- 1. Peter Gibbons St. Eunan’s Letterkenny
- 2. Cian McBride Summerhill, Sligo
- 3. William Crowe Sligo Grammar
- 4. Stephen Heeney Summerhill, Sligo
- 5. Dara Quinn St. Muredachs, Ballina
- 6. Dylan Carthy Sligo Grammar
Team Results
- 1. Sligo Grammar 17
- 2. Summerhill, Sligo 18
- 3. St. Eunan’s Letterkenny 23
- 4. CBS Omagh 45
- 5. St. Columbas Stranorlar 69
- 6. Abbey VS, Donegal Town 105
Post Primary School 4/5th Year Girls
Name School
- 1. Sara Moore Sacred Heart, Omagh
- 2. Lucy Backus Loreto, Milford
- 3. Amy McDaid St. Cecelia’s Derry
- 4. Shannon McGroddy Loreto Milford
- 5. Sorcha Fallon Ursuline College, Sligo
- 6. Emma McKay St. Cecelia’s, Derry
Team Results
- 1. Ursuline College, Sligo 20
- 2. St. Cecelia’s, Derry 30
- 3. PS Gweedore 38
- 4. Loreto Milford 47
Post Primary School 4/5th Year Boys
Name School
- 1. Shane McGowan St. Columb’s Derry
- 2. Mark McGuinness Abbey VS, Donegal Town
- 3. Ryan Porter St. Columbas, Stranorlar
- 4. Mark Bonner St. Columbas, Stranorlar
- 5. Conor Meyler CBS Omagh
- 6. Conor Breslin St. Columb’s, Derry
Team Results
- 1. St. Columb’s, Derry 14
- 2. St. Columbas, Stranorlar 19
- 3. CBS Omagh 31
- 4. Abbey VS, Donegal Town 36
- 5. PC Falcarragh 71
- 6. Finn Valley College, Stranorlar 95
Tags: